top logos-4

4.jpg
logo iuas

השותפות האקדמית הבין-אוניברסיטאית ללימודי רוסיה ומזרח אירופה

מר אלכס ולדמן

IMG 9891

 אני תלמיד דוקטורט במחלקה להיסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בעבודת הדוקטורט, שאני שוקד בימים אלה על כתיבתה, אני מתאר ומנתח את התגבשותן של האליטות היהודיות המשכילות ברוסיה של שלהי המאה ה-19. אני מתמקד, בפרט, בניתוח של אידיאולוגיות ופרקטיקות, אשר רווחו בקרב תלמידי התיכון והסטודנטים היהודים. הניתוח מתבסס, בראש ובראשונה, על גישת המחקר המיקרוהיסטורית ועל בחינה דיסקורסיבית של מקורות ראשוניים מגוונים.הדיון בהקשר החברתי ובתפיסות האידיאולוגיות של התלמידים והסטודנטים (וכן של התלמידות והקורסיסטיות), מאפשר לי לעמוד על יסודותיהן ומאפייניהן של תפיסות המחויבות החברתית והאקטיביזם הפוליטי, שתרמו להפיכתם של צעירים אלה לפעילי ציבור יהודים נאמנים.

תחומי העניין המחקריים הנוספים שלי הינם היסטוריוגרפיה יהודית-רוסית, תיאוריה של ההיסטוריה, היסטוריה אינטלקטואלית של רוסיה בשלהי המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20, וכן תולדות הלאומיות היהודית.


ד"ר ולדימיר לוין

Vladimir Levin

היסטוריה חברתית של בית הכנסת במזרח אירופה בתקופה המודרנית

מחקרי מתרכז בבתי התפילה היהודיים על סוגיהם השונים – בית הכנסת, בית מדרש, קלויז, שטיבל וכד' – אשר היוו מוסד ציבורי עיקרי ומרחב ציבורי מרכזי של הקהילה היהודית. משמעותם חרגה רחוק מעבר לתחום הדת: בית התפילה שיחק תפקיד ראשון במעלה בתחומי חיים רבים, ולכן אני חוקר אותו בתור מוסד חברתי שעמד במרכז החברה היהודית המסורתית ואשר עבר עמה תהליך תמורה ומודרניזציה, באבדו את מרכזיותו ככל שהתפתחו מוסדות ציבוריים חילוניים. בו בזמן בית הכנסת הוא גם מרחב המוגדר באמצעים ארכיטקטוניים ותכונותיו המרחביות משקפים את תפקידיו החברתיים.


אנה נוביקוב

Anka1

בין גרמניה לפולין. מאבק שזהויות במזרח שלזיה עילית בין המלחמות.
מחקרי עוסק בשאלת הזהות או השתייכות של שתי קבוצות אוכלוסיה: היהודית והשלזית בעיר גרמנית לשעבר קטוביץ או קטוביצה בין המלחמות. עיר זו, כמו שאר האזור של מזרח השלזיה העילית, עברה מגרמניה לפולין אחרי מלחמת העולם הראשונה. אני בוחנת את הדינמיקה של השינוי בהגדרה העצמית של הקבוצות היהודית והשלזית תוך כדי ההתמקדות בהשפעתם של השינויים החברתיים והפוליטיים בעיר שצורפה לרפובליקה הפולנית ועברה תהליך מואץ של "פולוניזציה".
אני מתמקדת במחקרי בתקופה של 13 שנים, מ-1921- שנת משאל העם בשלזיה העילית עד ל-1934, כאשר פולין וגרמניה חתמו על חוזה אי ההתקפה.
ההתמקדות באזור הגבול של מזרח השלזיה העילית הנו מרתק מכוון שעל אוכלוסייתו היה להגדיר את עצמה תוך זמן קצר בצורה לאומית חדשה, בהתאם לדרישות הרשויות. ההתנגשות בין הזהות ה"רשמית" הדרושה וההגדרה העצמית האמיתית יכולה להוות מקרה בוחן מעיניין של ההגדרה העצמית של אוכלוסיות הגבול.


איליה וובשין

IV.jpg

איליה וושין הינו דוקטורנט במחלקה לתולדות עם ישראל באוניברסיטת חיפה. מחקרו בוחן את הפעילות הכלכלית, הפוליטית, החברתית והתרבותית של משפחת היזמים היהודית-רוסית הבולטת גינצבורג (1917-1830). פעילות זו נבחנת במחקר בהקשר לחיים יהודיים ברוסיה ולהתפתחות הכלכלה והחברה הרוסית בתקופה הצארית המאוחרת. מטרת המחקר היא לספק הסבר לעלייתה המטאורית של משפחת גינצבורג, להצלחתה העסקית, לתפקידה, להשפעתה, ולירידתה ההדרגתית. ניתוח תולדות המשפחה חושף לא רק את הדרכים שבעזרתן הפלוטוקרטים היהודיים הרוויחו את כספם, אלא גם כיצד הם תרגמו את עושרם למעמד חברתי גבוה ולכוח פוליטי בציבור היהודי ובחברה רוסית כאחת. מיקום תולדות המשפחה בהקשר הרחב עשוי לאפשר להגיע להבנה טובה יותר של אופייה והתפתחותה של הפלוטוקרטיה היהודית-רוסית, ושל משמעותה עבור תולדות יהודי רוסיה, ועבור היסטוריה של האימפריה הרוסית בכלל.


ענת ואתורי

370708_100000364313280_1600580795_n.jpg

ענת ואתורי ילידת פולין, למדה בפולין ובישראל. תלמידת מחקר בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב. הדיסרטציה שלה עוסקת ביהודים ופרוטסטנטים בקראקוב לאחר הרפורמציה. תחומי עניינה כוללים היסטוריה פולנית-יהודית, היסטוריה של העת החדשה המוקדמת, יחסים בין-דתיים, יחסים בין חוק ודת, תולדות הסובלנות.


ד"ר אלונה בגנו

untitled.jpeg

אולנה באגנו הינה בעלת תואר דוקטור במדע המדינה מאוניברסיטת תל אביב. בשנים 2011-2013 אולנה באגנו היתה פוסט דוקטורנטית ומרצה אורחת באוניברסיטת סטנפורד, קליפורניה, ובאוניברסיטת מישיגן באן-ארבור. דר' באגנו שימשה כחוקרת במכון פרנקל ללימודי יהדות והרצתה באוניברסיטאות הארוורד, סטנפורד ומישיגן בנושאים הנוגעים למדיניות החוץ הרוסית במזרח התיכון וההשתלבות הפוליטית והתרבותית של מיעוטים בישראל. דר' באגנו הינה עמיתה במכון ללימודי בטחון לאומי ותחומי העניין שלה נוגעים לדעת קהל, ערכים דמוקרטיים, והשתלבות פוליטית של מיעוטים ותפוצות דוברות רוסית


ד"ר אינה שטקסר

Inna-picture.jpg

ד"ר אינה שטקסר סיימה את לימודי הדוקטורט שלה באוניברסיטת טקסס שבאוסטין ב 2007. מאז היא לימדה באותה האוניברסיטה וגן באוניברסיטת דלהוזי בקנדה ובאוניברסיטת אפיז'יי סטיה בהודו. ספרה בשם:
The Making of Jewish Revolutionaries in the Pale: Poverty, Work, Community and the Transformation of Identity during the 1905-1907 Russian Revolution
עומד לצאת לאור בקרוב בהוצאת פלגרייב מקמילן. מאמריה, שפורסמו עד עתה, עוסקים בהיסטוריה תרבותית של מהפכנות בקרב פועלים יהודיים מתחום המושב באימפריה הרוסית ובהגנה עצמית נגד הפוגרומים. עתה היא עובדת על ספר העוסק בקבוצות אנרכיסטיות באודסה לפני מלחמת העולם הראשונה.


מר אולג ז'ידקוב

IMG 20140914 140200

המחקר שלי עוסק בהיסטוריה של היהודים במדינה הקוזקית בין השנים 1649-1772. המחקר מתמקד בסוגיות שונות כמו היחסים בין היהודים לבין לא-יהודים בתקופה שלאחר "גזירות ת"ח-ת"ט", הפעילות הכלכלית של היהודים בתוך המדינה הקוזקית ודפוסים ודרכים של התיישבות של היהודים בתוך המדינה באוקראינית. את עבודת הדוקטורט אני כותב במסגרת לימודי באוניברסיטה ע"ש דוד בן-גוריון בנגב, תחת הנחייתו של פרופ' מרדכי זלקין. אני סיימתי את התואר השני במחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטה העברית בהר הצופים. נושא תיזת המ.א. שלי הוא: "ההסכם של אוגוסט 1610: נקודת מפנה בהיסטוריה של מדינת מוסקבה", תחת הנחייתם של פרופ' יונתן פרנקל ודר' יהודית קליק מהאוניברסיטה העברית.


יבגני סושקין

Evgeniy Soshkins photo

יבגני סושקין כותב עבודת דוקטור המציעה גישה חדשנית בחקר הפואטיקה האינטרטקסטואלית של  אוסיפ מנדלשטם. מושא המחקר הוא ה"חידות" הרבות, הפזורות בטקסטים של מנדלשטם והמניחות פיענוח באמצעות טקסטים אחרים – של מנדלשטם עצמו או של מחברים אחרים. בעבודתו של סושקין ה"חידות" מנותחות לא במנותק אחת מהשנייה, אלא כמכלול אחיד במסגרת כל יצירה נתונה. על פי ההשערה המרכזית של העבודה, בכל מקרה ומקרה, מכלול ה"חידות" מצביע על מבנה מטאפורי סמוי – ההיפוטקסט. החוקר מבקש לעמוד על הבסיס משותף לכל ההיפוטקסטים אשר הוא מוצא בשירתו של מנדלשטם משנות ה-30.


ד"ר רפי צירקין סדן

Tsirkin-Sadan Photo

 רפי צירקין-סדן סיים את לימודי הדוקטורט שלו באוניברסיטה העברית ושימש עמית פוסט-דוקטורט ע''ש סטנלי וברברה רבין באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. תחומי המחקר שלו כוללים: ספרות ותרבות רוסית; ספרות יהודית מודרנית, טראנס-לאומיות ונראטיבים של הגירה בספרות עולם. רפי הוא מחברם של שני ספרים: "אותיות יהודיות בספרית פושקין: יצירתו של יוסף חיים ברנר וזיקתה לספרות ולמחשבה הרוסית" (מוסד ביאליק, 2013) ו-"גיבורים תועים של ספרות מחויבת: ניהיליסטים והניהיליזם בספרות הרוסית" (מכון ון ליר והוצאת הקיבוץ המאוחד, בדפוס). כעמית בשותפות הישראלית ללימודי רוסיה ומזרח אירופה הוא ילמד שני קורסים באוניברסיטה העברית בירושלים: "מהפכת אוקטובר בראי הקולנוע והספרות" ו-"התפרקות המשפחה באנה קרנינה ואחים קרמזוב".


מלגות עמיתי השותפות לשעבר